2018 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

2018 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

2018 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

24 Haziran 2018'de Türkiye, Cumhurbaşkanı'nı seçecek.

 

Seçimin, 3 aday arasında sıkı bir rekabetle geçeceği kesin. Recep Tayyip ERDOĞAN, Meral AKŞENER ve Muharrem İNCE, Cumhurbaşkanı olmak için sıkı bir hazırlık içerisindeler. 

 

Merak edilen en önemli soru: Cumhurbaşkanlığı Seçimini Kim Kazanır?

 

Şu anki Cumhurbaşkanı Sayın ERDOĞAN'ın, en az % 40 seviyesinde bir oy tabanına sahip olduğu konusunda tüm araştırmacılar hemfikir. Ayrıca MHP de "Cumhur İttifakı" adı altında Sayın ERDOĞAN'ı destekleyecek. Eğer Sayın ERDOĞAN, bu oyunu % 50 üzerine çıkarabilirse, ilk turda seçimi kazanabilir. 

 

Sayın AKŞENER, MHP'den ayrılarak İyi Parti'yi kurdu ve yanında Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ gibi, Türkiye'nin "İstihbarat" konusunda yetiştirdiği en önemli beyinlerden birisi var. Sayın AKŞENER'in, MHP ve Ak Parti ile bir kısım sağ seçmenin oylarına talip olduğunu biliyoruz. 

 

Sayın İNCE, CHP tarafından aday gösterildi ve bilinen bir sima. CHP tabanı da Sayın İNCE'yi kabullenmiş durumda. Ayrıca, HDP tabanı da bu seçimde CHP'yi destekleyecek gibi duruyor. 

 

En son yapılan 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ak Parti % 49.5, CHP % 25.31, MHP 11.90, HDP 10.76 oy almıştı. 2017 referondumunda ise Evet oyları % 51.4 düzeyindeydi. 

 

1 Kasım ve Referandum süreci üzerinden geçen zamanda, Sayın ERDOĞAN'a yöneltilen eleştiriler, ekonomik anlamda ülkede yaşanan sorunlar ve diğer olumsuz görüşler nedeniyle, Sayın ERDOĞAN'ın oy kaybına uğrayacağı belirtilmekte. 

 

Her ne kadar Sayın ERDOĞAN'a yöneltilen eleştiriler bir oy kaybına neden olabileceği görüşü doğru olabilse de, bu kaybın çok fazla sandığa yansıyacağı yönünde pek de elle tutulur bir delil bulunmamakta. 

 

Sayın İNCE'nin CHP ve HDP oylarını alması durumunda, %30 bandını zorlayacağı açık görülüyor. Sayın AKŞENER'in ise MHP ve Ak Parti tabanından ne kadar oyu kendisine çekebileceği ise tam olarak belirlenememekte. 

 

Sayın ERDOĞAN'ın 1 Kasım ve Referandum sonuçlarına göre % 50 bandına en yakın aday olduğu ise açık. 

 

Bu durumda, eğer ilk turda Sayın ERDOĞAN, % 50'lik bandı aşamazsa, ikinci turda Sayın İNCE ile yarışa devam edeceği aşikar. Sayın AKŞENER'in, Ak Parti ve MHP tabanından alabileceği oyların, Sayın İNCE'nin oylarını aşabilmesi pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Ayrıca HDP tabanının da Sayın AKŞENER'e oy verebilme ihtimali, ideolojik olarak neredeyse imkansız. 

 

Seçim ikinci tura kalır ve Sayın ERDOĞAN ile Sayın İNCE ikinci turda yarışır ise, çok zorlu bir süreç yaşanacağı açık. Sayın ERDOĞAN'ın MHP ve Büyük Birlik tabanından alacağı oylar, Ak Parti oyları ile birlikte değerlendirildiğinde % 50'yi aştığı matematiksel olarak söylenebilse de, MHP ve Büyük Birlik seçmenlerinin Sayın ERDOĞAN'a bakışları maalesef pek olumlu değil gibi görülüyor. Bunun yanında Sayın AKŞENER'in, MHP ve Büyük Birlik tabanına Sayın ERDOĞAN'dan daha yakın olması, ikinci turda da Sayın AKŞENER'in Sayın İNCE'yi destekleyecek olması da göz önüne alındığında, çok çetin bir ikinci tur geçeceği aşikar. 

 

Seçime bir aydan az kaldı. Hukuki İstihbarat Birimi olarak, elde edilen verilerin analizi sonucunda şu sonuca ulaşıyoruz: Sayın ERDOĞAN'ın birinci veya ikinci turda en az % 55'lik bir oy ile, yeniden Cumhurbaşkanı olabileceğini söyleyebiliriz.