KRİZ VAR! NE YAPACAĞIZ

KRİZ VAR! NE YAPACAĞIZ?

KRİZ VAR! NE YAPACAĞIZ?

Türk Lirası gün geçtikçe değer kaybetmeye başladı. Bu değer kaybı nedeniyle yabancı para ve altın fiyatları uçtu. Peki küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin alması gereken tedbirler ne olmalıdır?

 

Biz hukuki istibarat ekibi olarak, küçük ve orta işletmelerin alması gerekli acil önlemleri başlıklar altına sunmayı uygun görüyoruz. Hizmet verdiğimiz küçük ve orta ölçekli işletmelere bu tedbirleri aylar öncesi almış isek de, bilmeyenlerin veya hazırlıksız yakalananların bu önlemleri almaları önem arz etmektedir. 

 

- Tüm maliyet ve harcama hesaplarını çıkarın. Lüks ve yatırıma katkısı olmayan kalemleri derhal durdurun. 

 

- Ekibinizi (işçilerinizi) sağlam tutun. Mümkün olduğunca işçi çıkarmayın ve onlarda da işten çıkarılma riski var ise açıkça söyleyin. Fakat, bu süreci beraber atlatabileceğinizi açıkça belirtin.

 

-Temel giderleri (elektrik, su, teknolojik donanım, yemek, yol, iletişim vs.) harcamalarını en aza indirmek için ekibinizle açıkça anlaşın. 

 

- Mevcut krizin en az  6 ay süreceğini düşünerek hareket edin.

 

- Üretim sektöründe iseniz üretimi, üretim sektöründe değil de hizmet sektöründe iseniz potansiyelinizi artırın. Kriz sürecinde müşterilerinize güçlü görünün. 

 

- Krizi fırsata çevirme gibi bir mantığa kapılmayın. Krizden daha güçlü çıkma mantığına bürünün.

 

-Ödemelerinizi düzgün yapmaya çalışın. Öteleyebileceğiniz ödemeleri mümkün olduğunca öteleyin. Bu süreçte hiçbir para veya değer üzerinden borçlanmamaya çalışın. 

 

- Moralinizi yüksek tutun. Giyim ve tarzınıza olmadığı kadar çok dikkat edin.

 

- Müşterilerinize güven verici konuşmalar yapın. Krizin sektörünüzle doğrudan etki etmediği konusunda vurgu yapın. 

 

- Kredi, kredi kartı veya gayri yasal faiz değeri ile borçlanma yöntemlerini aklınızdan geçirmeyin. Beklemede kalın.

 

- Piyasa yorumlarını her yönden dikkatlice takip edin. Olumlu gelişmelerin fiili yansımalarını görmeden adım atmayın.

 

 

Bu süreç zorlu olsa da geçecektir. Ama tahminimiz en kısa vade olarak 6 aylık bir süreçte piyasadaki daralmanın normale dönmeyeceği yönündedir. Bu nedenle üretim/potansiyel ve yatırımlarınıza dikkat edin. Normal sürece girildiğinde, bugünden daha güçlü olacağınızı garanti edebiliriz.