TELEFONUM DİNLENİYOR MU?

TELEFONUM DİNLENİYOR MU?

TELEFONUM DİNLENİYOR MU?

Telefon dinlenmesi ancak yasalar çerçevesinde yapılan,  emniyet kuvvetleri bünyesinde yer alan teknik araçlar vasıtasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. 

 

 

Bir çok insan, cep telefonunun dinlenip dinlenmediği konusunda şüphe içerisinde olduğundan, en çok öğrenilmek istenen bilgilerin başında "Telefonum Dinleniyor Mu?" sorusunun cevabı gelmektedir. 

 

 

Bu soruya "bilgisizlikten" veya bir kısım kişilerin "yanlış yönlendirmesinden" kaynaklı olarak enterasan cevaplar verilmektedir. 

 

 

telefonum dinleniyor mu

 

 

İŞTE BU CEVAPLARDAN BAZILARI:

 

 

- KENDİ NUMARANI ARADIĞINDA "MEŞGUL" YERİNE "ÇALMA" SESİ GELİYORSA DİNLENİYORSUN:

 

 

Bu iddiayı ortaya atanlar, dinlemelerin yapıldığı ilk zamanlarda bu tip bir açığın sistemde yer aldığını iddia eder dururlar. Ancak, şu an böyle bir durumun ortaya çıkmasının, teknik olarak mümkün olmadığını açıkça söyleyebiliriz. 

 

 

-TELEFONUN ŞARJI ÖNCEYE NAZARAN DAHA ÇABUK BİTİYORSA, KESİN DİNLENİYORSUN: 

 

 

Dinleme tekniği açısından, böyle bir durumun olması mümkün değildir. Zira "telefon makinası" değil, "telefon hattı" dinlenmektedir. Bu durumun telefonun şarjına doğrudan veya dolaylı bir etki oluşturması mümkün değildir. 

 

 

-TELEFONLA KONUŞURKEN ARKADAN ENTERESAN SESLER GELİYORSA, DİNLENİYORSUN:

 

 

Dinleme işlemlerinin başladığı 2000'li yılların ilk zamanlarında, dinlenen kişilerin hemen hemen hepsi, cep telefonuyla konuşurken, arkadan "telsiz", "telefon" ve hatta "insan konuşma sesleri" geldiğini, daha sonra da haklarında açılan davalarda "dinlendiklerini" gördüklerini iddia ettiler. O dönemler, teknolojinin bu kadar ilerlemediği zamanlar için bu durum doğru olabilse de, şu an için böyle bir ihtimalin olması imkansıza yakındır. 

 

 

telefonum dinleniyor mu

 

 

- TELEFON ÇALDIĞINDA CEVAP VERİRKEN, BİR TAŞIN SUYA DÜŞÜŞÜNDE ÇIKAN SESE BENZER BİR SESLE KARŞILAŞMIŞSAN, DİNLENİYORSUN:

 

 

Bu iddia, gerçekten dikkate alınması gereken bir iddiadır. Zira bu iddia sahipleri, yakın tarihe kadar, bu tip sesler duyduklarını ancak belirtilen ses geldiği sırada, karşı tarafa seslerinin gitmediğini, sadece kendilerinin duyduğunu, 5-6 saniye devam eden bu sesin daha sonra kesildiğini ve normal görüşmenin başladığını iddia etmektedirler. Gerçekten de bu iddia sahiplerinin bir çoğunun telefonlarının dinlendiği daha sonra hukuki işlemlerden anlaşılmıştır. Ancak, son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, tasvir edilmeye çalışılan sesin, kullanılan akıllı telefonların bir çoğundan hatta hemen hemen hepsinde geldiği, bunun akıllı telefonlardan kaynaklı bir yazılım hatası olduğu hatta "internet bağlantısından kaynaklı" bir durumdan ortaya çıktığı, bu nedenle çıkan bu sesin "dinleme" ile ilgisi olmadığı ortaya çıkmıştır. 

 

 

İddialar uzayıp gitmektedir. Peki dinlendiğimizi gerçekten anlayabilir miyiz? Telefonumuzun dinlenip dinlenmediğini anlamamızın bir yolu var mıdır? 

 

 

Bu soruya vereceğimiz cevap gayet açıktır: GELİŞEN VE GÜN GÜN GELİŞMEYE DEVAM EDEN TEKNOLOJİNİN ULAŞTIĞI SEVİYE DAHİLİNDE, CEP TELEFONU KULLANAN KİŞİNİN FARKEDECEĞİ ŞEKİLDE BİR AÇIK, DİNLEME TEKNOLOJİSİNDE BULUNMAMAKTADIR. AKSİ TAKDİRDE TEKNİK DİNLEME İŞLEMLERİNİN BİR ANLAMI OLMAYACAKTIR. 

 

 

Bu nedenle; bu tip şehir efsanelerine inanmak ve bu inanca bağlı olarak çabalamak yerine, ortaya koyduğumuz bu yoğun performansı, suçtan ve suç dünyasından uzak durmaya harcarsak, telefonumuz asla dinlenmeyecek, dinlense de herhangi bir sorun olmayacaktır.